Browse By

Co warto wiedzieć o lampach do przyczep samochodowych?

Uważna jazda po ruchliwych drogach jest niezwykle ważna, nawet jeśli jeździ się niewielkim autem. Jeszcze istotniejsze staje się to wtedy, gdy ciągnie się za sobą przyczepę. Niewątpliwie jednak, aby być bezpiecznym nie wystarczy ostrożna jazda. Niezbędne jest też odpowiednie wyposażenie przyczepy, m. in. w lampy do przyczep samochodowych.

Jakie lampy do przyczep samochodowych?

Każda przyczepa powinna być wyposażona w cały zestaw lamp do przyczep samochodowych. Niemniej jednak, istnieją różne zestawy, gdyż nie każda przyczepa potrzebuje takich samych świateł. Generalnie chodzi tutaj przede wszystkim o rozmiar przyczepy. Im jest ona mniejsza, tym mniejsze oświetlenie jest wymagane.

Warto w tym miejscu zauważyć, że lampy instaluje się na przyczepach z dwóch powodów. Pierwszy z nich jest taki, że za ich brak niechybnie dostanie się prędzej czy później mandat. Z drugiej strony, warto je montować, gdyż realnie zwiększają one bezpieczeństwo na drodze.

Rodzaj przyczepy a lampy

Kiedy wozi się za sobą jakąś niewielką przyczepę, nie trzeba kupować zbyt wielu świateł. Zgodnie z przepisami,. które w tym przypadku są dosyć praktyczne i sensowne, przyczepa, która ma 1,6 m szerokości lub mniej potrzebuje świateł pozycyjnych oraz świateł odblaskowych. Z tyłu przyczep montuje się światła pozycyjne oraz odblaskowe czerwone. Z przodu zaś znajdują się odblaski w kolorze białym.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku większych przyczep. Całe oświetlenie, jakie wykorzystywane jest w małych przyczepach, wykorzystywane jest również w dużych. Jednakże, gdy szerokość przyczepy jest naprawdę duża, trzeba też skorzystać z obrysowych lamp do przyczep. Muszą być one obecne zarówno na przodzie jak i w tyle przyczepy.

Zestawy lamp do przyczep samochodowych

Większość producentów sprzedaje lampy w zestawach. Można więc nabyć cały zestaw niezbędnych lamp do przyczep samochodowych o wymiarach poniżej 1,6 m lub też na przykład powyżej 2,1 m. Warto zawsze upewnić się, do jakich przyczep są przeznaczone dane lampy, gdyż jak już opisano to powyżej, nie wszystkie przyczepy potrzebują takich samych lamp.

Warto również pamiętać o tym, że lampy do przyczep mogą się przepalać, mogą też ulec zbiciu lub innemu zniszczeniu. Dlatego też, trzeba dysponować zawsze zapasowymi lampami. Wydaje się więc, że najlepszym rozwiązaniem jest kupienie od razu przynajmniej dwóch takich samych zestawów lamp do przyczep samochodowych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Unitrailer