Przyczepa kempingowa – podpory
Dzisiaj ciężko wyobrazić sobie przyczepę kempingową bez podpór służących jej stabilizacji i dających możliwość wygodnego wypoziomowania przyczepy. Co warto o nich wiedzieć i czy możliwa jest instalacja systemu elektrycznego rozkładania podpór w każdej przyczepie kempingowej?
Podpory do przyczep – od zawsze!
W przypadku podpór do przyczep kempingowych warto wskazać, że nawet dostępne od wielu lat polskie przyczepy kempingowe marki Niewiadów od samego początku wyposażane były w cztery podpory służące jej stabilizacji i ewentualnemu wypoziomowaniu do komfortowego użytkowania. O ile jednak pierwsze wersje podpór nie były najdoskonalszymi urządzeniami, tak obecnie dostępne podpory na rynku oraz sposoby ich montażu sprawiają, że po prawidłowym ich rozłożeniu możemy być spokojni o stabilność całej przyczepy.
Rozkładanie tylko na równym podłożu?
Rozstawiając przyczepę kempingową oraz rozkładając podpory warto czynić to jednak na stosunkowo równym podłożu – przyczepy kempingowe nie są przystosowane do przenoszenia dużych naprężeń spowodowanych nierównym podłożem, a tym samym warto wybierać jak najrówniejsze miejsce. W ten sposób zminimalizujemy szansę na rozszczelnienie się konstrukcji przyczepy.
Podpory do przyczep – elektryczny system
Jedną z nowości na rynku przyczep kempingowych jest elektryczny system rozkładania podpór. W większości przypadków w jego skład wchodzi komplet czterech podpór, centralka odpowiadająca za przekazywanie sygnału i odczyty z czujników dotyczących wypoziomowania przyczepy oraz sterownik pozwalający na sterowanie całym układem. Do tego dochodzi oczywiście odpowiednie okablowanie pomiędzy poszczególnymi elementami zestawu oraz konieczność podłączenia zestawu do wewnętrznego zasilania przyczepy – 12V.
Dołożenie elektrycznego systemu
Wbrew pozorom dołożenie elektrycznego systemu rozkładania podpór jest w większości przypadków nieopłacalne ekonomicznie. Zamówienie nowego systemu u producenta danej przyczepy, jeżeli przewidywał on w ogóle jego montaż, to przeważnie około kilkunastu tysięcy złotych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest próba zakupu systemu używanego z przyczepy uszkodzonej, jednak w takim przypadku nie mamy pewności co do jego prawidłowego działania. Co więcej, w przypadkach, gdy producent danej przyczepy nie przewidywał montażu elektrycznego systemu, może być konieczna przeróbka nie tylko punktów mocowań podpór, ale również wnętrza przyczepy pod montaż centralki, sterownika oraz całego okablowania zestawu.
Podsumowując, warto dokładnie zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy elektrycznego systemu rozkładania podpór w naszej przyczepie kempingowej.
Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer