Różne rodzaje alkomatów
Alkotesty są obecnie dostępne dla każdego, kto chce mieć pełną kontrolę nad własną trzeźwością oraz nad trzeźwością swoich pracowników, jeśli alkomat będzie urządzeniem stanowiącym wyposażenie firmy. Bez względu na miejsce użytkowania alkomatu, pomiar alkoholu, jakiego dokonano z jego wykorzystaniem może być pomiarem jednorazowym, może być także pomiarem z wydrukowanym wynikiem lub też może zostać zapisany w pamięci urządzenia.
Różne rodzaje urządzeń
Dostępne na rynku alkomaty mają dość zbliżoną funkcjonalność, która polega na wyświetlaniu stanu trzeźwości badanego. Jednak tym, co je wyróżnia, są dodatkowe rozwiązania. Przede wszystkim użytkownikom indywidualnym zależy na możliwości szybkiego odczytu stanu trzeźwości, wyrażonego w promilach. Istotne jest również możliwość przeprowadzenia badania w dowolnych warunkach, w tym również wieczorem przy ograniczonym dostępie do światła. Takie urządzenia mogą być wyposażone w ustniki, których najczęściej nie posiadają urządzenia profesjonalne, z jakich korzystają służby mundurowe oraz które wykorzystuje się w firmach. Jeśli urządzenie będzie wykorzystywane przez wielu użytkowników, wówczas sprawdzają się alkomaty bezustnikowe oraz alkomaty bezkontaktowe pozwalające na przeprowadzenie badania przesiewowego, w którym również ustnik nie jest wykorzystywany.
Profesjonalny pomiar alkoholu
W przypadku alkomatów wykorzystywanych prywatnie istotny staje się sam pomiar, czyli możliwość wyświetlenia wyniku pomiaru stanu trzeźwości lub sygnalizacja odpowiedniego stanu poprzez włączenie diody o odpowiedniej barwie. Natomiast jeśli alkomat będzie stosowany profesjonalnie, także w firmach, w których bada się trzeźwość pracowników, wówczas konieczna staje się możliwość wydrukowania wyniku lub przypisania go do konkretnej osoby i zapisania go w pamięci urządzenia. Alkotesty profesjonalne to urządzenia bezustnikowe, badające trzeźwość na podstawie wydychanego powietrza. W urządzeniach wyposażonych w ustniki montuje się także specjalne blokady, które uniemożliwiają przedostawanie się powietrza z wnętrza urządzenia. Taka konstrukcja urządzenia uniemożliwia zarażenie się chorobami wirusowymi, na które mógł chorować któryś z wcześniej badanych użytkowników.
Większość alkomatów pokazuje wynik pomiaru już po 3 sekundach. Dla wielu firm ważna jest możliwość zbadania pracownika, który chce się poddać takiemu badaniu, jak i możliwość skorzystania z opcji badania pasywnego, gdy pracownik nie chce się zgodzić na zbadanie jego trzeźwości. Tryb badania pasywnego może być wykorzystywany także do badania zawartości alkoholu w różnych pojemnikach.
Artykuł powstał we współpracy z Alko-maty.pl