Maty dezynfekcyjne
Środki dezynfekujące to środki przeciwdrobnoustrojowe nakładane na powierzchnię nieożywionych przedmiotów w celu zniszczenia mikroorganizmów żyjących na przedmiotach. Mata dezynfekcyjna cieszy się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością.
Mata dezynfekcyjna
Środki dezynfekujące (tak jak i maty dezynfekcyjne cena) różnią się od innych środków przeciwdrobnoustrojowych, takich jak antybiotyki, które niszczą mikroorganizmy w organizmie, oraz środki antyseptyczne, które niszczą mikroorganizmy na żywej tkance. Środki dezynfekujące różnią się także od biocydów – te ostatnie mają na celu zniszczenie wszystkich form życia, nie tylko mikroorganizmów. Środki dezynfekujące niszczą ścianę komórkową drobnoustrojów lub zaburzają ich metabolizm. Maty dezynfekcyjne również mają takie samo zastosowanie. Mogą być one używane na przykład w szpitalach, biurach lub domach.
Bakteryjne endospory są najbardziej odporne na środki dezynfekujące, ale niektóre wirusy i bakterie również wykazują pewną tolerancję. Środki do dezynfekcji służą do szybkiego zabijania bakterii. Zabijają bakterie, powodując uszkodzenie białek i pękanie zewnętrznych warstw komórki bakteryjnej. Materiał DNA następnie wycieka.
Zalety maty dezynfekcyjnej
Idealny środek dezynfekujący zapewniłby również pełną sterylizację mikrobiologiczną, bez szkody dla ludzi i użytecznej formy życia, byłby tani i nie powodował korozji. Jednak większość środków dezynfekujących jest z natury potencjalnie szkodliwa. Większość nowoczesnych środków dezynfekujących dla gospodarstw domowych zawiera denaton, wyjątkowo gorzką substancję dodaną, aby zniechęcić do spożycia, jako środek bezpieczeństwa. Te, które są używane w pomieszczeniach, nigdy nie powinny być mieszane z innymi środkami czyszczącymi, ponieważ mogą wystąpić reakcje chemiczne. Podczas produkcji mat dezynfekcyjnych stosuje się głównie sprawdzone materiały, które nie są szkodliwe.
Jest to z pewnością ogromna zaleta. Istnieją argumenty za tworzeniem lub utrzymywaniem warunków, które nie sprzyjają przetrwaniu i namnażaniu bakterii, zamiast próby ich zabicia chemikaliami. Liczba bakterii może bardzo szybko wzrosnąć, co umożliwia im szybką ewolucję. Jeśli niektóre bakterie przeżyją atak chemiczny, rodzą się nowe generacje złożone całkowicie z bakterii odpornych na konkretną zastosowaną substancję chemiczną. Pod wpływem długotrwałego ataku chemicznego bakterie, które przeżyły w kolejnych pokoleniach, są coraz bardziej odporne na używaną substancję chemiczną, a ostatecznie chemikalia stają się nieskuteczne.