Browse By

W jaki sposób działają modyfikatory tarcia.

W dobie doskonałych olejów silnikowych zaczyna się coraz głośniej mówić o stosowaniu modyfikatorów tarcia. Szczególnie istotne okazać się to może w przypadku popularnych na polskich drogach pojazdach wieloletnich, których jednostki mogą być już dość wysłużone i cierpieć na silnikowe „choroby wieku starczego”.

Klasyczna koncepcja smarowania

Do niedawna, zwyczajne oleje silnikowe odpowiednio wymieniane i stosowane wystarczały dla utrzymania jednostek napędowych w bardzo dobrej kondycji. Niestety, ale znaczna eksploatacja starszych jednostek niesie pewne zagrożenia dla zachowania ich żywotności, utrzymania mocy oraz tym samym zmniejszenia awaryjności pojazdów samochodowych. Wiele jednostek napędowych jest bardzo dobrych, niemniej jednak znaczna część starszych produkcji jest eliminowana przez wytarcie i korozję.

Uniknąć tego można stosując specjalistyczne modyfikatory tarcia, które są preparatami niezwykle skutecznymi i bardzo cenionymi przez użytkowników. Modyfikatory te osiągają dalece wyższą skuteczność smarowania w porównaniu z klasycznymi olejami silnikowymi, co w połączeniu z nimi może stanowić mieszankę doskonałą.

Jak działają modyfikatory tarcia?

Rola i działanie modyfikatorów tarcia opierają się na strukturze chemicznej cząsteczek wykorzystywanych do ich syntezy. W przypadku klasycznych modyfikatorów są to siarczki molibdenu oraz wolframu. Związki te poprzez chelatację ulegają adhezji do powierzchni ciernych, a związki estrowe zawarte w preparatach przyczyniają się do szybszego rozpuszczania się nagarów, czyli depozytów węglowych na tłokach, cylindrach etc.

Modyfikatory przenoszą tarcie nie bezpośrednio między powierzchniami, a bardziej między sobą. Te mikro-interakcje odpowiadają za najwyższe na rynku parametry ograniczenia tarcia i są przyczynkiem dla tak korzystnego działania tychże preparatów.

Jak je stosować?

Zastosowanie modyfikatorów tarcia jest bardzo proste. Ich regularne dodawanie do mieszanek olejowych gwarantuje o wiele cichszą, lepszą i bardziej wydajną pracę jednostki napędowej. Wzbogacając modyfikatory tarcia o specjalne dodatki paliwowe można ograniczyć również inne problemy eksploatacyjne, jak choćby zapychanie filtrów DPF, czy też korozję wynikającą z niskiej jakości paliwa.

Szczególnie modyfikatory polecane są do starszych jednostek, samochodów sprowadzanych zza granicy oraz egzemplarzy zabytkowych i aut o dużej mocy. Jest to gwarancja zachowania oczekiwanych parametrów pracy silnika!

Modyfikatory tarcia znajdziesz w sklepie czarnepaliwo.pl